04 września 2023

Upalne dni

Upalne dni. Czyli, jak pomóc psu - porady i wskazówki

Lato to czas radości i beztroski, ale dla naszych czworonożnych przyjaciół może być również okresem niebezpiecznym i wymagającym szczególnej troski. Wysokie temperatury mogą negatywnie wpływać na psy, a jako opiekunowie musimy zadbać o ich komfort i bezpieczeństwo. W tym artykule przedstawimy praktyczne porady i wskazówki dotyczące tego, jak pomóc psu w upalne dni.

Zdrowy poziom nawodnienia

Podstawą dbania o psa w czasie upałów jest zapewnienie mu stałego dostępu do świeżej i czystej wody. Pamiętaj, że psy nie mogą się pocic jak my, więc potrzebują dodatkowych źródeł chłodzenia. Upewnij się, że woda jest zawsze dostępna dla twojego pupila, szczególnie w gorące dni. Możesz rozstawić dodatkowe miseczki z wodą w różnych miejscach, aby ułatwić psu dostęp do płynów. Pamiętaj także, że podczas spacerów warto zabrać ze sobą butelkę wody i miskę, aby pies mógł się nawodnić w trakcie aktywności na zewnątrz.

Znaczenie cienia

Kiedy temperatura wzrasta, pies potrzebuje schronienia przed bezpośrednim działaniem słońca. Jest to niezwykle istotne, ponieważ pies może łatwo się przegrzać i doświadczyć skutków ubocznych, takich jak udar cieplny. Dlatego ważne jest, aby zapewnić psu dostęp do zacienionych miejsc, zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Unikaj pozostawiania psa na nagrzanym balkonie czy w ogrodzie bez dostępu do cienia. Podczas wakacji czy weekendowych wyjazdów upewnij się, że masz zarezerwowane miejsce zacienione dla swojego pupila.

Ograniczenie spacerów w najgorętsze godziny

Kiedy temperatura jest najwyższa, zaleca się ograniczenie czasu spędzanego na spacerach z psem. Najlepiej wychodzić na spacery wcześnie rano lub późnym wieczorem, kiedy temperatura jest niższa. Pamiętaj, że nie tylko temperatura powietrza ma znaczenie, ale także temperatura nawierzchni, po której pies chodzi. Unikaj spacerów po gorącym asfalcie, betonie czy kamieniach, które mogą się bardzo nagrzać i podrażnić poduszki łap psa. Wybieraj trasy, które prowadzą przez trawniki lub obszary zielone, które są chłodniejsze w upalne dni. Przeczytaj więcej [tu].

Chłodzące akcesoria dla psa

Aby pomóc psu w schłodzeniu się w upalne dni, istnieje wiele akcesoriów, które mogą być mu pomocne. Możesz rozłożyć na podłodze mokre ręczniki, na których pies może leżeć i schłodzić się. Alternatywnie, można zastosować specjalne maty chłodzące dla psów, które automatycznie wydzielają chłód po kontakcie z ciałem psa. Warto również rozważyć zakup psiej kamizelki chłodzącej, która zapewni psu ulgę w czasie spacerów czy aktywności na zewnątrz. Pamiętaj jednak, że niektóre psy mogą nie lubić mokroci, dlatego ważne jest obserwowanie reakcji swojego pupila i dostosowywanie akcesoriów do jego preferencji.

Zapobieganie przegrzaniu

Gęsta sierść może utrudniać psu regulację temperatury ciała w czasie upałów. Dlatego ważne jest regularne czesanie i pielęgnacja sierści, szczególnie u ras posiadających długą i gęstą sierść. Usunięcie martwych włosów i kołtunów pozwoli psu lepiej schłodzić się poprzez wentylację sierści. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie psy powinny być obcinane czy golone na krótko. Niektóre rasy, zwłaszcza te o białej sierści, są bardziej narażone na oparzenia słoneczne, dlatego warto zastosować krem z filtrem UV dedykowany dla zwierząt. Przed zastosowaniem kosmetyków dla psów, upewnij się, że są one bezpieczne dla skóry psa i nie zawierają szkodliwych składników.

Zabawy w wodzie

Woda może być doskonałym sposobem na schłodzenie psa w upalne dni. Jeśli twój pies lubi pływać, zabierz go na kąpielisko, jezioro czy morze. Pamiętaj jednak o bezpieczeństwie i zadbaj o to, aby pies był pod stałą kontrolą podczas pływania. Warto również rozważyć zakup kamizelki ratunkowej dla psa, która zapewni mu bezpieczeństwo podczas aktywności w wodzie. Jeśli nie masz dostępu do wody, możesz również rozłożyć niewielki basenik dla dzieci w zacienionym miejscu i wypełnić go chłodną wodą. To świetna zabawa dla psa, która jednocześnie pomaga mu schłodzić się w upalne dni.

Uwaga na oznaki przegrzania

Podczas upałów ważne jest, aby obserwować zachowanie psa i reagować na oznaki przegrzania. Niektóre z objawów przegrzania u psa to: nadmierne ślinienie, trudności w oddychaniu, osłabienie, wymioty, biegunka, szybkie bicie serca. Jeśli zauważysz takie objawy, natychmiast przenieś psa do chłodnego i cienistego miejsca, podaj mu wodę do picia i skonsultuj się z weterynarzem. Przegrzanie jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia psa i może prowadzić do udaru cieplnego, który może być nawet śmiertelny. Dlatego tak ważne jest reagowanie na pierwsze oznaki przegrzania i podejmowanie odpowiednich działań.

Dodatkowe wskazówki

Oprócz powyższych porad, istnieje kilka dodatkowych wskazówek, które mogą pomóc psu przetrwać upały. Po pierwsze, nie zostawiaj psa w zamkniętym samochodzie, nawet na krótki czas. Temperatura w samochodzie może wzrosnąć bardzo szybko i prowadzić do udaru cieplnego. Po drugie, regularnie sprawdzaj poduszki łap psa, aby upewnić się, że nie ma na nich poparzeń lub skaleczeń. Jeśli zauważysz jakiekolwiek uszkodzenia, skonsultuj się z weterynarzem. Po trzecie, unikaj intensywnych aktywności fizycznych w czasie najgorętszych godzin. Jeśli twój pies jest starszy, cierpi na przewlekłe choroby lub jest w ciąży, należy ograniczyć czas spędzany na zewnątrz i zapewnić mu komfortowe warunki.

Pomaganie psu w upalne dni to nie tylko obowiązek, ale również wyraz troski i miłości do naszych czworonożnych przyjaciół. Zapewnienie psu odpowiedniego nawodnienia, schronienia przed słońcem i możliwości schłodzenia się to kluczowe elementy dbania o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Pamiętaj, że każdy pies jest inny i może reagować na upały w inny sposób. Obserwuj swojego pupila i dostosowuj działania do jego indywidualnych potrzeb. Zadbaj o to, aby lato było dla twojego psa czasem radości i bezpieczeństwa.

Na zdjęciu Ares, który ma już domek.