01 listopada 2023

Kąpiel u lękowca

Jak skutecznie wykąpać psa, który boi się wody?

Posiadanie psa to ogromna radość, ale również wymaga odpowiedzialności i troski o jego codzienne potrzeby. Jednym z ważnych aspektów opieki nad psem jest pielęgnacja i higiena, w tym regularne kąpiele. Niemniej jednak, niektóre psy boją się wody i kąpieli, co może sprawiać trudności i właścicielom i w nadszarpnięciu relacji z psiakiem, jeśli będzie do tego przymuszany! W najgorszym przypadku, gdy pies się boi, może dojść do pogryzienia.

Dlaczego niektóre psy boją się wody?

Przyczyny lęku przed wodą u psów mogą być różnorodne. Niektóre psy mogą mieć złe doświadczenia związane z wodą w przeszłości, np. traumatyczne sytuacje podczas kąpieli. Inne psy po prostu nie lubią ograniczenia ruchu, które towarzyszy kąpieli w wannie lub brodziku. Dodatkowo, niektóre psy są bardziej wrażliwe na dźwięki i bodźce związane z kąpielą, co może wywoływać u nich lęk. Ważne jest, aby zrozumieć, że każdy pies jest inny i wymaga indywidualnego podejścia do procesu kąpieli.

Przygotowanie psa do kąpieli

Aby skutecznie wykąpać psa, który boi się wody, ważne jest odpowiednie przygotowanie. W pierwszej kolejności musisz oswajać psa z przestrzenią, w której będzie się odbywać kąpiel. Możesz zacząć od stawiania psa w wannie lub brodziku i nagradzania go smakołykiem za spokojne przebywanie w tej przestrzeni. Stopniowo, z sesji na sesję, zwiększaj czas, który pies spędza w wannie lub brodziku. Pamiętaj o tym, że proces ten może zająć trochę czasu i cierpliwości, więc nie spiesz się i daj psu czas na adaptację.

Stopniowe przyzwyczajanie do wody

Kiedy pies już czuje się komfortowo w wannie lub brodziku, jest czas na stopniowe przyzwyczajanie go do dotyku wody. Zaczynamy od delikatnego strumienia wody, który stopniowo zwiększamy. Jeśli pies zachowuje spokój, nagradzamy go smakołykiem, aby pozytywnie skojarzył dotyk wody. Jeśli jednak zauważysz, że zwiększanie ciśnienia wody powoduje u psa lęk, wróć do poprzedniego etapu i daj mu więcej czasu. Pamiętaj również o odpowiedniej temperaturze wody - powinna być zbliżona do temperatury ciała psa, aby uniknąć dyskomfortu.

Dobór odpowiednich produktów do kąpieli

Kolejnym istotnym elementem jest dobór odpowiednich produktów do kąpieli psa. Ważne jest, aby używać specjalnych szamponów i odżywek przeznaczonych specjalnie dla psów, które są delikatne dla skóry i sierści. Unikaj stosowania środków przeznaczonych dla ludzi, ponieważ mogą one podrażniać i uczulać psa. Wybieraj produkty hipoalergiczne, które nie zawierają szkodliwych substancji takich jak alkohol, barwniki czy zapachy.

Prawidłowy proces kąpieli

Kiedy już przyzwyczaisz psa do wody i wybierzesz odpowiednie produkty do kąpieli, możesz przystąpić do właściwego procesu kąpieli. Przed rozpoczęciem kąpieli zadbaj o to, aby pies był dokładnie rozczesany, aby uniknąć kołtunów w sierści. Następnie, moczymy sierść psa i nakładamy szampon, delikatnie masując go w sierść. Unikaj moczenia oczu i uszu psa, ponieważ są one wrażliwe na kontakt z wodą. Po dokładnym spłukaniu szamponu, możemy nałożyć odżywkę, jeśli jest to konieczne. Na koniec, ważne jest dokładne wysuszenie psa, korzystając z ręcznika lub suszarki, zwracając uwagę na to, żeby nie przegrzać psa.

Częstotliwość kąpieli

Częstotliwość kąpieli zależy od indywidualnych potrzeb psa. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak często należy kąpać psa, ponieważ zależy to od wielu czynników, takich jak długość sierści, rasa czy problemy skórne. W przypadku psów o krótkiej sierści, kąpiel co kilka miesięcy może być wystarczająca. Natomiast psy o długiej sierści, takie jak np. owczarki niemieckie, mogą wymagać częstszych kąpieli. Warto jednak pamiętać, że nadmierne mycie psa może prowadzić do nadmiernego wysuszania skóry i problemów skórnych, dlatego należy dostosować częstotliwość kąpieli do indywidualnych potrzeb psa. Należy też pamiętać, że częste kąpiele nie koniecznie są potrzebne psiakowi.

Modrą zasadą, którą my stosujemy (oczywiście nie mówię, gdy psiak ze względów leczniczych wymaga regularnych kąpieli) jest kąpanie psiaka, tylko wtedy, gdy jest brudny lub "pachnie" od tarzania, lub w regularnych ale rzadkich odstępach czasowych.

Na zdjęciu Pestunia, która szuka swojego domku. A więcej o niej [tu]