01 listopada 2023

Chipowanie psów

Chipowanie psów - Dlaczego powinno być obowiązkowe?

Dlaczego powinno być obowiązkowe?

Bezpieczeństwo zwierząt

Jednym z głównych powodów, dla których czipowanie powinno być obowiązkowe, jest zapewnienie bezpieczeństwa naszym zwierzakom. W przypadku zaginięcia zwierzęcia, czip umożliwia szybkie zidentyfikowanie i odnalezienie zwierzęcia oraz powiadomienie właściciela. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod identyfikacji, takich jak tatuaż, czip nie może się zgubić ani zostać usunięty. Dzięki temu zwierzęta mają większą szansę na powrót do domu.

Walka z nieodpowiedzialnymi właścicielami

Czipowanie psów to również skuteczne narzędzie w walce z nieodpowiedzialnymi właścicielami. Dzięki czipowi można łatwo ustalić tożsamość właściciela i sprawdzić, czy zwierzę jest zarejestrowane. W przypadku znalezienia zwierzęcia bez właściciela, można skontaktować się z właścicielem na podstawie danych zgromadzonych w bazie danych czipów. To skuteczne rozwiązanie, które powinno być wprowadzone jako obowiązkowe w celu minimalizacji liczby bezdomnych zwierząt.

Wymogi międzynarodowe

Wprowadzenie obowiązku czipowania psów ma również związek z wymogami międzynarodowymi. Jeśli planujesz podróżować ze swoim psem za granicę, czipowanie jest często wymagane. Wielu krajów, zarówno w Europie, jak i poza nią, wymaga posiadania paszportu dla zwierzęcia, który zawiera informacje o czipie. Czipowanie psów ułatwia przepływ i identyfikację zwierząt na granicach, co jest istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa i zdrowia zwierząt.

Stan prawny w Polsce

Aktualnie w Polsce nie ma prawnego obowiązku czipowania psów. Gminy nie mają prawa wprowadzać takiego obowiązku dla posiadaczy zwierząt, a karanie mandatami osób, które się nie zastosują, jest niezgodne z prawem. Niemniej jednak, mimo braku obowiązku, warto zaczipować swojego psa ze względów bezpieczeństwa i minimalizacji ryzyka zaginięcia zwierzęcia. Wielu hodowców psów rasowych decyduje się na czipowanie szczeniąt w celu zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony rasowych linii.

Ważne

Po zachipowaniu należy samodzielnie zarejestrowanie chipa!! Lek. wet. nie ma obowiązku jego rejestracji. By psiak mógł być bezpieczny, by mógł wrócić do domu, chip musi być zarejestrowany, a dane muszę być aktualne!!

Na zdjęciu Moff, który nadal czeka na domek. Więcej o nim [tu]