Na spacerze z psem najważniejsze powinno być jego bezpieczeństwo i komfort — a nie wygoda człowieka. Smycz typu flexi, choć popularna, jest sprzeczna z tym podejściem. Dlatego w Fundacji RAP mówimy jasno: smyczom typu flexi mówimy NIE.
I nie jest to kwestia subiektywnej opinii. To efekt lat doświadczeń, interwencji i pracy z psami po przejściach.
Pies po adopcji to nie robot. To istota z historią — często z traumą, nadwrażliwością, trudną przeszłością. I dokładnie wtedy smycz flexi jest najgorszym możliwym wyborem.
👉 Smycz flexi wypada z ręki – i zaczyna hałasować, uderzając o asfalt. Przestraszony pies ucieka… a smycz goni go dalej, zwiększając panikę. Takie sytuacje już się wydarzyły. Jeden z naszych podopiecznych zginął pod kołami auta, gdy smycz wystraszyła go na śmierć.
👉 Nie masz kontaktu z psem – kontakt przez smycz? Zapomnij. Czujesz tylko plastikowy uchwyt i przycisk. Nie wyczujesz, co robi pies, nie zareagujesz instynktownie.
👉 Nie da się nauczyć chodzenia na luźnej smyczy – flexi jest stale napięta. Pies nie ma szans nauczyć się spaceru „przy nodze” czy jakiejkolwiek komunikacji smyczą. To urządzenie, które uczy psa tylko jednego: ciągnij, a będzie więcej przestrzeni.
👉 Linka może przeciąć skórę – cienka linka flexi potrafi przeciąć skórę człowieka do krwi, jeśli owije się wokół dłoni lub nogi.
👉 Wygoda człowieka kosztem psa – bo taka jest prawda. Smycz flexi to wygoda dla opiekuna, nie korzyść dla psa.
Nie. Flexi jest tak samo niebezpieczna dla chihuahua, jak i dla doga. Rozmiar nie zmienia faktu, że:
– pies może się przestraszyć,
– smycz może wypaść z ręki,
– opiekun nie ma kontroli w sytuacji kryzysowej.
A jeśli ktoś łączy flexi z do ręki dziecku… nie trzeba wiele mówić, prawda?
✅ Szelki typu guard – wygodne, bezpieczne, nie uciskają psa.
✅ Smycz 5-metrowa, przepinana – można ją dostosować do sytuacji.
✅ Linka 6–10 metrów – idealna na spokojny teren, daje psu swobodę, ale pozwala na kontrolę.
Takie akcesoria dostają u nas psy po adopcji — bo chcemy, by były bezpieczne od pierwszego kroku w nowym domu!
To jeszcze raz! I tak mogę pisać do znudzenia czemu nie dla Flexi!!
2. Uczenie się ciągnięcia. Flexi uczy psa, że żeby iść do przodu, trzeba ciągnąć. Jeśli pies całe życie chodził na tego typu smyczy, trudno będzie mu potem zrozumieć, czym jest spacer na luźnej smyczy. Utrwalamy w nim schemat: napięcie = ruch, a nie o to przecież chodzi.
3. Zdrowie — fizyczne skutki. Ciągłe napięcie na smyczy — szczególnie, jeśli pies chodzi w obroży — może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Psia szyja to miejsce, gdzie biegnie wiele wrażliwych struktur: nerwy, kręgosłup szyjny, tchawica, tarczyca… Permanentne szarpnięcia mogą prowadzić do urazów tkanek, bólu, a nawet problemów z oczami i uszami (np. spowodowanych wzrostem ciśnienia).
4. Zerwana komunikacja. Smycz to nie tylko „linka bezpieczeństwa” — to także narzędzie komunikacji z psem. Na flexi trudno wyczuć napięcie, trudno dawać sygnały ciałem, a pies nie czuje naszej ręki, tylko plastikowy przycisk. Dodatkowo, inne psy i opiekunowie nie są w stanie ocenić, ile przestrzeni ma nasz pies — przez co łatwo o nieporozumienia i stresujące sytuacje.
5. Bezpieczeństwo. W nagłej sytuacji — zanim opiekun zareaguje i zablokuje smycz — pies potrafi być już na drugim pasie jezdni. Takie sytuacje kończyły się dramatycznie. Flexi to sprzęt, który wymaga natychmiastowej reakcji i bardzo dużej precyzji. W sytuacji stresowej lub zagrożenia — nie zdaje egzaminu.
👉 Chcesz pomóc nam edukować i działać? Zobacz, jak możesz nas wesprzeć — zakładka POMAGAJ
👉 Szukasz psa, którego od początku nauczysz spacerować mądrze? Zobacz zakładkę ADOPTUJ
A jeśli chcesz zaprosić nas do swojej szkoły na zajęcia edukacyjne — napisz: fundacjarap@gmail.com
Fundacja Ratuj Adoptuj Pomagaj, ul. R. Amundsena 3/11, 02-776 Warszawa I NIP: 9512509119, REGON: 38736661700000, KRS: 0000858108 I
Credit Agricole Bank Polska S.A., nr konta: 36194010763216673800000000 I tytułem: darowizna na cele statutowe
BLIK: 601 718 265 „darowizna”
Chcesz przekazać 1,5% procent z podatku, dla naszych podopiecznych?
👉 KRS: 0000858108 Fundacja "Ratuj Adoptuj Pomagaj"
2023 Fundacja RAP I Wszystkie prawa zastrzeżone
Kupuj oryginalne domeny w dobrych cenach! Zapoluj na giełdzie domen w Aftermarket [wejdź tu]