01 listopada 2023

Dobór szelek

Jak wybrać idealne szelki dla psa?

Na rynku dostępne są różne rodzaje szelek dla psów.

Szelki spacerowe

Szelki spacerowe to najczęściej spotykany rodzaj szelek dla psa. Przeznaczone są do codziennych spacerów z czworonogiem jako alternatywa dla tradycyjnej obroży. Szelki spacerowe mogą być wykonane z różnych materiałów i mieć różne kolory. Wyróżniamy cztery typy szelek spacerowych: typu guard, typu guard – bezuciskowe, walk-in/step-in oraz norweskie.

Szelki typu guard

Szelki typu guard są uniwersalne i sprawdzają się zarówno u psów ras małych i średnich, jak i dużych. Szelki te doskonale sprawdzają się podczas miejskich spacerów, dalekich wędrówek poza miastem oraz dogtrekkingu. Ich konstrukcja jest idealnie dopasowana do psiej budowy ciała, nie obciążają kręgosłupa ani okolicy szyjnej. Taśmy szelek nie przechodzą przez szyję, co chroni tchawicę przed uciskiem. Smycz przypinana jest na grzbiecie psa, równomiernie rozkładając siłę ciągnięcia. Szelki typu guard zapewniają pełen zakres ruchu psa, jednocześnie uniemożliwiając mu samodzielne wyswobodzenie się.

Szelki bezuciskowe typu guard

Szelki bezuciskowe typu guard spełniają wszystkie powyższe kryteria, z tą różnicą, że są przeznaczone przede wszystkim dla szczeniąt oraz psów małych ras. Konstrukcja tych szelek obejmuje miękki panel z oddychającej siateczki, chroniący psy o wrażliwej skórze przed otarciami. Szelki bezuciskowe są również odpowiednie dla psów bez podszerstka, które często marzną podczas spacerów. Szelki te są zalecane szczególnie dla szczeniąt, ponieważ nie powodują ryzyka wad budowy.

Szelki typu walk-in/step-in

Szelki typu walk-in/step-in są przeznaczone dla psów, którym trudno jest przełożyć coś przez głowę. Szelki te są również odpowiednie dla czworonogów po zabiegach czy operacjach odcinka szyjnego. Mogą być stosowane zarówno doraźnie, jak i na stałe. Jednak konstrukcja tych szelek nie jest tak dobrze dopasowana do budowy psa, dlatego zaleca się je stosować przede wszystkim u psów spokojnych i starszych, które nie ciągną na smyczy. Szelki typu walk-in/step-in są lekkie i proste w zakładaniu.

Szelki norweskie

Szelki norweskie są rodzajem szelek, które pierwotnie używane były przy psich zaprzęgach oraz przez psy pracujące. Jednak nie są one zalecane jako stałe rozwiązanie, ponieważ nie są w pełni dopasowane do psiej anatomii. Szelki norweskie powinny być stosowane przede wszystkim u spokojnych psów, które nie ciągną na smyczy. Konstrukcja tych szelek może powodować otarcia i ograniczać zakres ruchu przednich kończyn u czworonogów.

Nasi podopieczni korzystają wyłącznie z szelek typu guard i po wielu szkoleniach (z psimi fizjoterapeutami), rozmowami z behawiorystami uważamy że są to najbezpieczniejsze szelki.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar szelki?

Aby dobrać odpowiedni rozmiar szelki dla psa, konieczne jest dokładne zmierzenie pupila. Przy zakupie szelki należy uwzględnić obwód szyi i obwód klatki piersiowej psa. Niektórzy producenci podają również informacje na temat psów, dla których dany rozmiar szelki jest odpowiedni. Z naszej strony polecamy ciekawy post na Instagramie, w którym dopasowanie szelek i co jest ważne, jest wskazane w sposób bardzo czytelny; wejdź [tu].

Na zdjęciu Dyzio, który jest podopiecznym grupy Krasnali; szuka domku.