20 lipca 2025

Pełny przewodnik o kastracji i sterylizacji psów

Pełny przewodnik o kastracji i sterylizacji psów

Kastracja i sterylizacja to temat, wokół którego narosło wiele mitów, wątpliwości i pytań. W Fundacji RAP od lat dbamy o to, by opiekunowie podejmowali świadome decyzje, z korzyścią dla psa i dla siebie. Poniżej znajdziesz pełny przewodnik, który pomoże Ci zrozumieć, kiedy i dlaczego warto wykonać zabieg, jak przygotować psa i jak o niego zadbać po operacji.

👉 Co to jest kastracja/sterylizacja i dlaczego warto? Czym właściwie jest kastracja i sterylizacja?

Znajdziesz tam informacje o zdrowotnych korzyściach, wpływie na zachowanie psa, ograniczaniu bezdomności i możliwych przeciwwskazaniach.

👉 Czy warto badać testosteron przed kastracją?

W przypadku psów z trudnymi zachowaniami warto rozważyć badanie poziomu testosteronu przed zabiegiem. Z artykułu "czy warto zbadać testosteron u psa przed kastracją?" dowiesz się, dlaczego takie badanie może pomóc w podjęciu dobrej decyzji i oszczędzić psu niepotrzebnych komplikacji.

👉 Kiedy lepiej wstrzymać się z zabiegiem?

U psów bardzo młodych, chorych, lękowych albo z nieustabilizowanym zachowaniem często lepiej poczekać i najpierw popracować nad emocjami przed zabiegiem. Jak my się na to zapatrujemy? Czy zdarza nam się odłożyć kastrację? Tak — ale w takim przypadku pies nie trafia do adopcji, dopóki nie zostanie wykastrowany. Inaczej jest w przypadku szczeniaków: tu obowiązek kastracji (zawarty w umowie adopcyjnej) spoczywa na nowych opiekunach i zwykle wykonuje się go około ukończenia przez psa pierwszego roku życia. Przeczytaj "Kiedy lepiej odłożyć kastrację psa?"

👉 Jak przygotować psa do kastracji i jak o niego zadbać po zabiegu?

Przygotowanie psa do zabiegu i opieka po operacji mają ogromne znaczenie dla jego komfortu i szybkiego powrotu do zdrowia.  Tu znajdziesz tam praktyczne wskazówki krok po kroku.

👉 Mity i najczęstsze pytania o kastrację/sterylizację

„Czy pies po kastracji tyje?”, „Czy kastracja zawsze uspokaja psa?”, „Czy to okrucieństwo?” — odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule: Mity i najczęstsze pytania o kastrację psów

 

ADOPTUJ ⟶

Ważne informacje

Jesteśmy tu!

Menu

Fundacja Ratuj Adoptuj Pomagaj, ul. R. Amundsena 3/11, 02-776 Warszawa I NIP: 9512509119, REGON: 38736661700000, KRS: 0000858108
Credit Agricole Bank Polska S.A., nr konta: 36194010763216673800000000 I tytułem: darowizna na cele statutowe

BLIK: 601 718 265 „darowizna”

Chcesz przekazać 1,5% procent z podatku, dla naszych podopiecznych?
👉 KRS: 0000858108 Fundacja "Ratuj Adoptuj Pomagaj"

2023 Fundacja RAP I Wszystkie prawa zastrzeżone

Kupuj oryginalne domeny w dobrych cenach! Zapoluj na giełdzie domen w Aftermarket [wejdź tu]