01 listopada 2023

Co to jest kastracja?

Kastracja to zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu gonad (jajników i macicy u samic, jąder i najądrzy u samców) zwierząt. Jest to nieodwracalny proces, który powoduje, że zwierzę staje się bezpłodne. Zabieg ten jest wykonywany w pełnej narkozie, a zwierzę wraca do zdrowia w ciągu kilku dni. Można go przeprowadzać w różnym wieku, jednak zaleca się, aby był wykonany wcześnie, gdy zwierzę jest młode i zdrowe.

Sterylizacja polega na usunięciu jajników i macicy u samic, co powoduje, że nie będą już miały okresów płodności i cieczek. Kastracja u samców polega na usunięciu jąder i najądrzy, co eliminuje popęd płciowy. Oba zabiegi mają na celu zapobieganie niechcianym ciążom i kontrolowanie populacji zwierząt.

Zalety sterylizacji i kastracji

Zabiegi sterylizacji i kastracji mają wiele korzyści zarówno dla zwierząt, jak i dla ich właścicieli. Oto niektóre z najważniejszych zalet:

1. Kontrola populacji i zapobieganie bezdomności

Jednym z głównych powodów, dla których zaleca się sterylizację i kastrację zwierząt, jest kontrola populacji i zapobieganie bezdomności. Bezdomne psy i koty stanowią poważny problem w wielu regionach. Każdego roku tysiące zwierząt trafia do schronisk, gdzie są przepełnione i często nie mają wystarczającej opieki. Wykonywanie zabiegów sterylizacji i kastracji pomaga ograniczyć liczbę niechcianych szczeniąt i kociąt, co przyczynia się do zmniejszenia problemu bezdomności.

2. Zdrowie i długowieczność

Sterylizacja i kastracja mogą przynieść wiele korzyści zdrowotnych dla zwierząt. U samic sterylizacja eliminuje ryzyko wystąpienia chorób macicy, takich jak ropomacicze, które mogą być groźne dla życia. Zabieg ten również zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów gruczołów sutkowych. U samców kastracja zmniejsza ryzyko zachorowania na schorzenia prostaty, w tym na śmiertelny nowotwór prostaty. Zabieg może również zwiększyć długość życia zwierzęcia.

3. Zmniejszenie agresji i niekontrolowanego zachowania (mit)

Sterylizacja i kastracja mogą mieć wpływ na zachowanie zwierząt. To często przewijająca się opinia. Czyli: u wielu psów i kotów, zabieg ten może zmniejszyć agresję i niekontrolowane zachowania związane z popędem płciowym. Zwierzęta po zabiegu są często spokojniejsze, łagodniejsze i łatwiejsze w prowadzeniu. Może to przyczynić się do lepszej jakości życia zarówno zwierzęcia, jak i jego właściciela.
Według nas jest to mit. Oczywiście możliwa jest zmiana charakteru psa po kastracji czy sterylizacji, jednak nie ma to wpływu na agresję. Agresja jest czymś wywołana i należy się przyjrzeć jej podłożu. Jednak zgadzamy się z tym, że mogą wystąpić zmiany w zachowaniu psiaka. Zalecamy też by 6 mies. po zabiegu zrealizować badanie tarczycy by zobaczyć, czy i jak zabieg wpłynął na jej poziom

4. Eliminacja ryzyka ciąży urojonej i innych powikłań

Sterylizacja u samic eliminuje ryzyko wystąpienia tzw. ciąży urojonej, która może być niebezpieczna dla zdrowia zwierzęcia. Jest to stan, w którym suka wydaje się być w ciąży, ale w rzeczywistości nie ma płodów. Może to prowadzić do powikłań zdrowotnych, takich jak infekcje i zapalenia. Kastracja u samców eliminuje ryzyko wystąpienia schorzeń prostaty i innych powikłań związanych z układem rozrodczym.

A teraz bardziej obrazowo i wraz ze zdjęciem o ropomacicze! Poniższe pochodzi z Przychodni weterynaryjnej "Fauna"
"Niektórzy opiekunowie samic a w szczególności suczek, często zastanawiają się czy zabieg kastracji (popularnie nazywany sterylizacją dla odróżnienia z kastracją samców) faktycznie jest konieczny.

W każdym przypadku jest to poważna operacja na otwartej jamie brzusznej a po zabiegu mogą zdarzyć się powikłania. Czasami konsekwencją zabiegu może być również nietrzymanie moczu, szczególnie u dużych suczek.
Jednak w obliczu straty zwierzaka, te wyżej wymienione argumenty przestają być ważne. Dlaczego mówimy o możliwości straty ? Bo mamy na myśli ropomacicze, szczególnie takie, które już przez chwilę rozwija się w organizmie, to stan zagrażający życiu i możliwość uratowania takiego pacjenta naprawdę nie jest duża Organizm, w którym ropomacicze się rozwija jest bardzo osłabiony a wiele z narządów jamy brzusznej przestaje pracować prawidłowo, nawet po usunięciu przyczyny tego stanu. Wiele naszych pacjentek toczy wtedy bardzo trudną walkę i wiele z nich ją przegrywa !
To jest jeden z głównych powodów, dla których namawiamy Was na operację kastracji/sterylizacji samic."

Obowiązek sterylizacji i kastracji

W niektórych miejscach istnieje obowiązek sterylizacji lub kastracji zwierząt. Celem takiego obowiązku jest kontrolowanie populacji i zapobieganie bezdomności. Przykładem takiego kraju jest Stany Zjednoczone, gdzie w niektórych stanach istnieje obowiązek kastracji szczeniąt w wieku 4 miesięcy. Wyjątkiem są psy pełniące służbę, psy przewodniki, psy i koty przeznaczone do hodowli oraz zwierzęta, które ze względów medycznych nie mogą być poddane zabiegowi.

W niektórych krajach, takich jak kraje skandynawskie, obowiązek sterylizacji i kastracji nie istnieje, a zabiegi te są przeprowadzane jedynie ze wskazań medycznych. Pomimo braku obowiązkowej sterylizacji i kastracji, kraje te nie mają problemu z nadmierną populacją zwierząt (ale to wynika z kar nakładanych z powodu "nieodpowiedniej" opieki, jak n zostawianie psa dłużej niż 5 godzin,  posiadanie w Szwecji psa jest luksusem! Obowiązuje także chipowanie). Trzeba pamiętać, że choroby związane z układem rozrodczym są tam leczone skutecznie.

W Polsce obowiązek sterylizacji i kastracji zwierząt nie jest powszechny. Gminy mogą wprowadzać programy opieki nad zwierzętami bezdomnymi, które obejmują sterylizację lub kastrację zwierząt w schroniskach. Jednak nie ma obowiązku sterylizacji i kastracji zwierząt domowych w Polsce.

Na zdjęciu Pysia, która ma już domek.