03 listopada 2023

Noseworking

Nosework: Węchowa Przygoda z Psem

Szukasz aktywności, która pomoże Ci spędzać czas z psem w sposób ciekawy i angażujący? Chcesz wykorzystać naturalne zdolności psiego nosa i zbudować jeszcze lepszą więź z Twoim pupilem? A może tyle razy słyszałeś tą nazwę i po prostu chcesz wiedzieć co to znaczy?

Nosework to kynologiczna dyscyplina oparta na detekcji zapachów. To sport, który wywodzi się z pracy psów policyjnych, jednak jego celem nie jest tropienie przestępców czy wykrywanie nielegalnych substancji. W noseworku pies ma za zadanie znaleźć ukrytą próbkę zapachu, taką jak cynamon, pomarańcza czy goździki. Ten sport wykorzystuje naturalne predyspozycje psa do węszenia i może być doskonałym rozwiązaniem zarówno dla zdrowych psów, jak i dla szczeniąt, seniorów czy psów z ograniczeniami fizycznymi.

Jedną z najważniejszych zalet noseworku jest to, że może być uprawiany w domu, nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani dużego miejsca do treningu. Możesz zacząć treningi noseworku we własnym domu, wykorzystując przedmioty i smakołyki, które już posiadasz. Nie musisz także zależeć od pogody czy organizować długich sesji treningowych. Wystarczy, że poświęcisz kilkanaście minut dziennie na zabawę węchową z psem.

Budowa i zdolności psiego nosa

Węch jest najważniejszym zmysłem dla psa. Ich nosy są niezwykle czułe i potrafią rozpoznać o wiele więcej zapachów niż my ludzie. Pies może rozdzielić każdy zapach na składniki składowe, co oznacza, że podczas gdy my możemy wyczuć zapach rosołu, nasz pies wyczuje osobno zapach marchewki, pietruszki, cebuli i innych składników. Psi nos posiada także zdolność do węszenia niezależnie od oddychania, co oznacza, że mogą analizować pochwycone zapachy nawet podczas wydechu. Ponadto, psy potrafią węszyć każdą dziurką nosa niezależnie, co pozwala im na rozpoznawanie kierunku, z którego rozchodzi się zapach. Mają również narząd lemieszowy, zwany organem Jacobsona, który pozwala im analizować zapachy z jamy ustnej i wykrywać feromony oraz różne choroby.

Jak zacząć treningi noseworku?

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia treningów noseworku jest zapoznanie się z podstawowymi zasadami i technikami tego sportu. Możesz zapisać się na szkolenie prowadzone przez doświadczonego instruktora noseworku, który nauczy Cię podstawowych komend i technik pracy z zapachami. w Poznaniu polecamy Pawspective.

Ważnym elementem treningu noseworku jest wprowadzenie psa w świat zapachów. Możesz zacząć od prostych zabaw węchowych w domu. Ukryj smakołyk w pokoju i poproś psa, aby go odnalazł. Powtarzaj tę zabawę regularnie, stopniowo utrudniając ukrywanie smakołyków. Możesz także używać interaktywnych zabawek, w których pies musi znaleźć schowany w nich smakołyk.

Kiedy Twój pies nauczy się podstawowych zasad szukania, możesz wprowadzić mu zapachy. W noseworku w Polsce najczęściej używa się zapachów cynamonu, pomarańczy i goździków. Możesz zacząć od jednego zapachu i stopniowo wprowadzać kolejne. Możesz używać olejków zapachowych lub naturalnych próbek. Przygotuj próbki zapachowe, umieszczając kilka kropli olejku na bawełnianym waciku i wkładając go do słoiczka. Pamiętaj, że każdy zapach powinien być przechowywany oddzielnie.

Zalety noseworku dla psa

Praca węchowa w noseworku ma wiele korzyści dla psa. Po pierwsze, daje mu możliwość wykorzystania naturalnych zdolności swojego nosa, co jest dla niego bardzo satysfakcjonujące i stymulujące. Praca węchowa pomaga również psom wyciszyć się i skupić na zadaniu, co może być szczególnie pomocne dla psów nadpobudliwych czy lękliwych.

Nosework może również pomóc w budowaniu pewności siebie u psa. Dzięki regularnym treningom i sukcesom w znajdowaniu zapachów, pies stopniowo nabiera większej pewności siebie i staje się bardziej samodzielny. Jest to szczególnie ważne dla psów lękliwych i niepewnych siebie.

Nosework dla więzi między psem a przewodnikiem

Nosework to nie tylko sport dla psa, ale także okazja do budowania jeszcze silniejszej więzi między psem a przewodnikiem. W noseworku ważna jest komunikacja między człowiekiem a psem. Przewodnik musi nauczyć się czytać mowę ciała swojego psa i rozpoznawać, kiedy pies wskazuje zapach. Ta wzajemna komunikacja i zrozumienie przyczyniają się do jeszcze lepszej współpracy i więzi między psem a jego opiekunem. Podstawy komunikacji [tu].

Nosework to fascynujący sport, który wykorzystuje naturalne zdolności psiego nosa i pozwala psu na aktywność i stymulację umysłową.

Pamiętaj jednak że
1. pies nie może irytować się przy zabawie i znajdowaniu i wydobywaniu przysmaku
2. pokazać mu na czym polega zadanie, jeśli zadanie jest dla niego za trudne
3. zaczynać od podstaw i nie oczekiwać cudów od początku
4. nie trzeba kupować zabawek, Twój dom, dedykowany dla psiaka ręcznik (który po zabawie będzie zabierany) są idealnymi elementami taże pracy nosem.

Papciu, którego widzisz na zdjęciu, nadal szuka domku; więcej [tu]