01 listopada 2023

Żałoba u psów

Czy psy przeżywają żałobę po innych psach?

Czy psy są w stanie przeżywać żałobę po stracie swoich psich towarzyszy? To pytanie zadaje sobie wielu opiekunów czworonogów. Ostatnie badania przynoszą interesujące wnioski na ten temat. Okazuje się, że psy rzeczywiście mogą przejawiać zachowania i emocje, które można porównać do ludzkiego żalu.

Badanie nad żałobą u psów

Badacze* postanowili zbadać, czy psy przeżywają żałobę po stracie swoich psich towarzyszy. W ramach badania przeprowadzili ankietę wśród 426 włoskich właścicieli psów, którzy utracili jednego z swoich pupili, ale nadal posiadali co najmniej jednego innego czworonoga.

Wyniki badania były jednoznaczne - aż 86% opiekunów zauważyło negatywne zmiany w zachowaniu swojego pozostałego psa po śmierci towarzysza. 67% właścicieli stwierdziło, że pies bardziej zwracał na siebie uwagę, 57% zaobserwowało, że mniej się bawił, a 46% zauważyło, że stał się mniej aktywny. Dodatkowo, 35% badanych zauważyło, że pies spał więcej i był bardziej przestraszony, a 32% stwierdziło, że stracił apetyt.

Zachowanie psów w żałobie

Zmiany zachowania u psów po stracie towarzysza mogą przybierać różne formy. Psy mogą wykazywać smutek, apatię, niechęć do aktywności, a nawet depresję. Mogą również tracić apetyt, spać więcej, wykazywać większą potrzebę uwagi i bliskości. Istnieje również możliwość, że pies może przejawiać lęk, przestraszenie lub nadmierną aktywność.

Warto zauważyć, że nie wszystkie psy przejawiają te same objawy żałoby. Każdy pies jest indywidualny i może reagować na stratę w inny sposób. Niektóre psy mogą wykazywać bardziej ekspresywne zachowania, podczas gdy inne mogą bardziej skrycie przeżywać żałobę.

Pomoc w procesie żałoby

Jeśli zauważysz, że twój pies przejawia objawy żałoby po stracie towarzysza, istnieje kilka sposobów, aby mu pomóc w tym trudnym procesie.

• Daj mu czas - Pies potrzebuje czasu, aby oswoić się z nową sytuacją i przejść przez proces żałoby. Bądź cierpliwy i wyrozumiały.

• Utrzymuj rutynę - Stosuj regularne rytuały, takie jak codzienna pora jedzenia, spacerów i zabawy. Dzięki temu pies będzie czuł się pewniej i bezpieczniej.

• Unikaj dodatkowego stresu - Stosuj się do wcześniejszej rutyny i unikaj wprowadzania większych zmian w otoczeniu psa. Przemeblowanie domu, remonty czy wprowadzanie nowych zwierząt mogą tylko zwiększyć stres u psa w trudnym czasie żałoby.

• Zapewnij wsparcie emocjonalne - Bądź obecny dla swojego psa i okazuj mu miłość i wsparcie. Dotyk, głaskanie i przytulanie mogą pomóc psu poczuć się bezpieczniej i kochanym.

• Skonsultuj się z weterynarzem - Jeśli obserwujesz długotrwałe i intensywne objawy żałoby u swojego psa, warto skonsultować się z weterynarzem. Mogą zalecić dodatkowe działania, takie jak terapia behawioralna czy leczenie farmakologiczne.

Pamiętajmy, że każdy pies jest indywidualny i może przejawiać żałobę w inny sposób. Bądźmy cierpliwi, troskliwi i gotowi do udzielenia swojemu psu potrzebnego wsparcia emocjonalnego.
Zwierzaki mogą przeżywać także formę żałoby, w przypadku gdy inny towarzysz z domu tymczasowego, opuści go i zamieszka w domu stałym.

* Referencje: https://www.nature.com/articles/s41598-022-05669-y Badania przeprowadzone przez:

Na zdjęciu Iwo, podopieczny grupy Krasnali; ma już domek