Podczas zabiegów wykonywanych w znieczuleniu ogólnym jednym z najważniejszych parametrów, o których lekarze muszą pamiętać, jest temperatura ciała psiaka. Choć może wydawać się to kwestią drugorzędną, w rzeczywistości komfort termiczny zwierzęcia ma bezpośredni wpływ na przebieg rekonwalescencji, metabolizm leków, proces wybudzania, krążenie oraz gojenie się ran.
I to bez względu na zabieg, któremu psiak jest poddawany. Przykład z ostatniego zabiegu (zabieg stomatologiczny). Samo znieczulenie spowalnia psi metabolizm i obniża zdolność organizmu do utrzymania stałej temperatury ciała. Jeśli do tego dołożymy kontakt z chłodnymi metalowymi narzędziami, wodę używaną do chłodzenia końcówek stomatologicznych czy zimną powierzchnię stołu zabiegowego – ryzyko wychłodzenia znacząco wzrasta. A hipotermia śródoperacyjna to stan, którego skutki mogą być naprawdę poważne.
Może dojść m.in. do: opóźnionego gojenia się ran, zaburzeń w krążeniu, spowolnienia metabolizmu leków, wydłużenia czasu wybudzania i odzyskiwania świadomości.
Dlatego opieka nad pacjentem w trakcie i po zabiegu musi obejmować także kontrolę i aktywne utrzymywanie jego temperatury.
Kiedy psi pacjent trafia już na wybudzenie, jego komfort nadal jest priorytetem – w niektórych klinikach psiak trafia do specjalnych, indywidualnie ogrzewanych klatek, w których temperatura może być precyzyjnie dobrana do jego potrzeb. A nawet niektóre psiaki dostają skarpetki na łapki, które skutecznie powstrzymują je przed „ucieczką” z ciepłej strefy.
A teraz wracam do początku. Twój psiak przed zabiegiem, czy po zabiegu owinięty jest kocykiem a w wytycznych od lekarza masz by psiak miał ciszę, spokój oraz ciepło - to właśnie dlatego! Nie ignoruj tego!
Jeśli chcesz pomóc promować dobre praktyki w opiece nad psami, wesprzyj działania Fundacji RAP. Szukamy domów adopcyjnych, domów tymczasowych, wolontariuszy oraz osób, które pomogą nam edukować i działać jeszcze skuteczniej.
👉 Zobacz nasze psy do adopcji: Kliknij tutaj
👉 Wesprzyj naszą misję: Zostań bohaterem bezdomniaka
Fundacja Ratuj Adoptuj Pomagaj, ul. R. Amundsena 3/11, 02-776 Warszawa I NIP: 9512509119, REGON: 38736661700000, KRS: 0000858108 I
Credit Agricole Bank Polska S.A., nr konta: 36194010763216673800000000 I tytułem: darowizna na cele statutowe
BLIK: 601 718 265 „darowizna”
Chcesz przekazać 1,5% procent z podatku, dla naszych podopiecznych?
👉 KRS: 0000858108 Fundacja "Ratuj Adoptuj Pomagaj"
2023 Fundacja RAP I Wszystkie prawa zastrzeżone
Kupuj oryginalne domeny w dobrych cenach! Zapoluj na giełdzie domen w Aftermarket [wejdź tu]