01 listopada 2023

Psi terapeuci ludzi

Wpływ terapeutyczny psów na ludzi: Korzyści i zastosowanie

Od wieków psy towarzyszą ludziom, a ich obecność ma pozytywny wpływ na nasze życie. Psy nie tylko są naszymi najlepszymi przyjaciółmi, ale również odgrywają istotną rolę w terapii i rehabilitacji różnych schorzeń. Metoda wykorzystująca psy w celach terapeutycznych, znana jako dogoterapia

Historia dogoterapii

Dogoterapia, choć stosunkowo nowa w Polsce, ma długą historię na świecie. Początki dogoterapii można datować na lata 60. XX wieku, kiedy to amerykański psychiatra Boris Levinson odkrył, że pies może pomagać w nawiązywaniu kontaktu z pacjentami, zwłaszcza dziećmi cierpiącymi na autyzm. Od tego czasu dogoterapia zyskała na popularności i znalazła zastosowanie w różnych obszarach medycyny i terapii.

Korzyści z dogoterapii

Wpływ psów na ludzki umysł i ciało jest niezwykle korzystny. Psy terapeutyczne mogą pomagać w redukcji stresu, lęku i depresji. Interakcja z psem może poprawić nastrój, zwiększyć poczucie bezpieczeństwa i obniżyć poziom hormonów stresu. Badania wykazały również, że obcowanie z psem może korzystnie wpływać na nasze zdrowie fizyczne, takie jak obniżenie ciśnienia krwi, poprawa kondycji fizycznej i zmniejszenie ryzyka chorób serca.

Zastosowanie dogoterapii

Dogoterapia znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach. W szpitalach psy terapeutyczne odwiedzają pacjentów, szczególnie tych z długotrwałymi chorobami lub przebywających w izolacji. Interakcja z psem może pomóc w przyspieszeniu procesu rekonwalescencji, poprawie samopoczucia i zmniejszeniu uczucia samotności. Psy terapeutyczne są również wykorzystywane w ośrodkach opieki dla osób starszych, gdzie pomagają w zwiększeniu aktywności fizycznej, pobudzaniu pamięci i nawiązywaniu więzi społecznych.

Dogoterapia a dzieci

Dzieci są szczególnie podatne na korzyści wynikające z dogoterapii. Interakcja z psem może pomóc dzieciom w rozwoju społecznym, emocjonalnym i poznawczym. Psy terapeutyczne mogą pomagać dzieciom w nauce czytania, poprawie koncentracji i rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych. Dogoterapia jest również skutecznym narzędziem w terapii dzieci z niepełnosprawnością czy zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Dogoterapia w terapii osób starszych

Wśród osób starszych dogoterapia może przynieść wiele korzyści. Psy terapeutyczne mogą pomóc w łagodzeniu objawów demencji, poprawie pamięci i koncentracji. Interakcja z psem może również stymulować aktywność fizyczną, zachęcając do spacerów i aktywności na świeżym powietrzu.

Dogoterapia w terapii osób z zaburzeniami psychicznymi

Dogoterapia jest również skutecznym narzędziem w terapii osób z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak depresja, lęki czy PTSD. Interakcja z psem może pomóc w redukcji objawów, poprawie samopoczucia i zwiększeniu motywacji do działania. Psy terapeutyczne są często wykorzystywane w terapii weteranów wojennych, osób cierpiących na PTSD czy innych zaburzeń psychicznych.

Dogoterapia w edukacji

Dogoterapia znajduje również zastosowanie w edukacji. Interakcja z psem może pomóc w poprawie koncentracji, motywacji do nauki i rozwijaniu umiejętności społecznych. Psy terapeutyczne są często wykorzystywane w szkołach, przedszkolach i placówkach terapeutycznych, gdzie pomagają dzieciom w nauce czytania, pisania i rozwijaniu umiejętności interpersonalnych.

Jak stać się psem terapeutycznym?

Aby pies mógł zostać psem terapeutycznym, musi przejść odpowiednie szkolenie i spełniać określone wymagania. Psy terapeutyczne muszą być przyjazne, cierpliwe, posłuszne i dobrze znosić stresujące sytuacje. Właściciel psa terapeutycznego musi również przejść odpowiednie szkolenie i być świadomy zasad i protokołów związanych z pracą psa terapeutycznego.

Interakcja z psem może przynieść wiele korzyści dla ludzi w różnym wieku i z różnymi schorzeniami. Psy terapeutyczne pomagają w redukcji stresu, poprawie samopoczucia i zwiększeniu motywacji do działania. Dogoterapia znajduje zastosowanie w szpitalach, ośrodkach opieki, placówkach edukacyjnych i innych miejscach, gdzie interakcja z psem może przynieść pozytywne efekty. Aby pies mógł zostać psem terapeutycznym, musi przejść odpowiednie szkolenie i spełniać określone wymagania. Dogoterapia to doskonały przykład synergii między człowiekiem a zwierzęciem, która przynosi korzyści obu stronom.

Na zdjęciu Apacz, który szczęśliwie ma już domek.