01 listopada 2023

Odrobaczanie psa

Jak często odrobaczać psa?

Wielu właścicieli psów nie zdaje sobie sprawę z konieczności odrobaczania swoich pupili. Odrobaczanie psa jest istotnym elementem profilaktyki zdrowotnej, zarówno dla zwierzęcia, jak i dla ludzi, którzy mogą się z nim zetknąć. Pasożyty wewnętrzne są niebezpieczne dla psów. Warto zatem poznać zalecenia dotyczące częstotliwości odrobaczania psa, aby zapewnić mu zdrowie i dobre samopoczucie.

Dlaczego regularne odrobaczanie psa jest ważne?

Odrobaczanie psa ma kilka ważnych celów. Po pierwsze, pomaga w zabiciu pasożytów wewnętrznych, które już znajdują się w organizmie zwierzęcia. Po drugie, działa profilaktycznie, zapobiegając infekcjom pasożytalnym. Pasożyty wewnętrzne mogą powodować poważne schorzenia, takie jak robaczycę, które mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego regularne odrobaczanie psa jest kluczowe dla utrzymania jego dobrego stanu zdrowia.
My zalecamy by każde odrobaczanie poprzedzić badaniem kału (zbierając próbkę kału z 3 dni)!

Jak często odrobaczać szczeniaka?

Szczeniaki są szczególnie podatne na infekcje pasożytnicze, dlatego odrobaczanie powinno być przeprowadzane u nich częściej niż u dorosłych psów. Zaleca się odrobaczanie szczeniąt profilaktycznie już kilka tygodni po urodzeniu. Ma to na celu zniszczenie larw glist, które mogą być przenoszone przez sukę na szczenięta. Typowy kalendarz odrobaczania szczeniąt obejmuje podawanie leku co kilka tygodni, aż do osiągnięcia około 6 miesiąca życia.
Jednak ponownie podkreślam, że my zalecamy by każde odrobaczanie poprzedzić badaniem kału. Tylko to pozwoli by nie przeciążyć szczeniaka chemią, którą dostanie i celować w prawidłowe pasożyty.

Jak często odrobaczać dorosłego psa?

Częstotliwość odrobaczania dorosłego psa zależy od jego trybu życia. Pies, który mieszka w domu, w mieście, nie ma kontaktu z dzikimi zwierzętami i nie je surowego mięsa, może być odrobaczany raz na 6 miesięcy. Jeśli pies ma dostęp do zewnątrz, ale nie ma kontaktu z dzikimi zwierzętami i nie je surowego mięsa, zaleca się odrobaczanie co 3 miesiące. Natomiast psy mające kontakt z dzikimi zwierzętami, padliną, psy bezdomne i innymi psami powinny być odrobaczane częściej.

Należy jednak pamiętać, że jeśli u psiaka wystąpi rozwolnienie może być też objawem zarobaczenia! Odrobaczanie powinno być po zbadaniu kału, co możliwe będzie po uprzednim podaniu leków na rozwolnienie (zgodnie z konsultacja z lek. wet).

Badanie kału

Badanie kału pozwala wykryć obecność pasożytów wewnętrznych w organizmie psa. Jeśli wynik badania jest negatywny, oznacza to, że pies jest wolny od pasożytów i nie wymaga podawania leków odrobaczających. By wyniki badań nie wyszły "zakłamane" należy zebrać kał (próbkę) z 3 dni. Kał przechowujemy w chłodnym miejscu, w opakowaniach do tego dedykowanych (które można zakupić w aptece).

Wybór preparatu odrobaczającego

Wybór odpowiedniego preparatu zależy od wielu czynników, takich jak wiek, waga i tryb życia psa, a przede wszystkim pasożytów, które w nim "siedzą". Weterynarz jest najlepszą osobą do doradzenia w tej kwestii, ponieważ może dostosować dawkę i formę preparatu do indywidualnych potrzeb psa i jego zarobaczenia.

Skutki uboczne i środki ostrożności

W większości przypadków preparaty odrobaczające nie powodują skutków ubocznych u psów. Niemniej jednak, jak w przypadku każdego leku, mogą wystąpić pewne efekty uboczne, takie jak biegunka lub senność. Istnieje również ryzyko wystąpienia skutków ubocznych u psów z ciężkim zakażeniem pasożytami. Dlatego ważne jest, aby stosować preparaty odrobaczające zgodnie z zaleceniami weterynarza i monitorować reakcję psa na leczenie.

Odrobaczanie psa jest niezwykle ważne dla jego zdrowia i dobrej kondycji. Regularne dbanie i weryfikacja tego czy psiak jest zarobaczony wyeliminuje konsekwencje zarobaczeni, które są bardzo poważne dla zdrowia psiaka. Przed odrobaczeniem nie wolno zapominać o badaniu kału. Pamiętaj, że zdrowie Twojego psa zależy od odpowiedniej opieki i profilaktyki, dlatego nie zapominaj o regularnym odrobaczaniu!

Na zdjęciu Gabryś (zdjęcie jeszcze ze schroniska). Gabryś szuka domu; więcej [tu]