01 listopada 2023

Nadwaga u psa

Jak rozpoznać i zapobiegać nadwadze u psa

Nadwaga u psów to poważny problem zdrowotny, który może prowadzić do wielu powikłań i skrócenia długości życia!

Jak rozpoznać nadwagę u psa?

Skala oceny kondycji

Jedną z najbardziej popularnych metod oceny wagi psa jest skala oceny kondycji ciała (Body Condition Score - BCS). Skala ta opiera się na wizualnej ocenie i badaniu palpacyjnym tkanki tłuszczowej na klatce piersiowej, talii i kręgosłupie psa. Na podstawie obserwacji zwierzę zostaje zakwalifikowane do jednej z dziewięciu klas BCS (grafika znajduje się [tu]).

Ogólnie rzecz biorąc, pies jest uważany za zbyt grubego, gdy żebra nie są już wyczuwalne i nie widać wcięcia w talii. Ponadto, patrząc z boku, dolna linia brzucha powinna wznosić się od żeber do bioder, a nie być niemal równoległa do podłoża. Tłuste poduszeczki u nasady ogona to kolejna oznaka nadwagi u psa.

Porównanie z wagą prawidłową

W przypadku psów rasowych, łatwo można ocenić, czy pies ma nadwagę, porównując jego wagę do wartości podanych we wzorcu rasy. Dla kundelków lek. wet. może skorzystać z masy ciała pod koniec pierwszego roku życia jako punktu odniesienia.

Jeśli masa ciała zwierzęcia wynosi od 5 do 20 procent więcej niż waga prawidłowa, mówi się o nadwadze u psa. Pies cierpi na otyłość, jeśli waży powyżej 20 procent więcej niż powinien.

Regularne ważenie psa

Regularne ważenie psa jest kluczowe w monitorowaniu jego wagi i zdrowia. Jeśli zauważamy, że waga naszego psa stale rośnie przy każdej wizycie u weterynarza, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nasz pies tyje. Trzeba jednak pamiętać, że u młodych psów wciąż rosnących, nieznaczne przyrosty wagi mogą być normalne.

Przyczyny nadwagi u psa

Nadwaga u psów może mieć różne przyczyny. Jedną z najczęstszych przyczyn jest nadmiar spożywanej energii w stosunku do jej wykorzystania przez organizm psa. Nadmiar energii może wynikać z nadmiernego spożycia pokarmu, karmienia ad libitum (nieograniczonego dostępu do pokarmu) lub podawania pokarmu o zbyt wysokiej gęstości energetycznej.

Nadwaga u psa może być również wynikiem zaburzeń metabolicznych, takich jak problemy hormonalne czy zabiegi kastracji lub sterylizacji - mogą zmniejszyć tempo metabolizmu i wpływać na przyrost masy ciała.

Należy również pamiętać, że niektóre rasy psów są bardziej predysponowane do przybierania na wadze niż inne. Rasy takie jak Labrador Retriever, Cavalier King Charles Spaniel czy Beagle mają tendencję do otyłości i wymagają szczególnej uwagi w zakresie diety i aktywności fizycznej.

Skutki nadwagi u psa

Nadwaga u psa to poważny problem zdrowotny, który może prowadzić do wielu chorób i powikłań. Pies z nadwagą jest bardziej podatny na rozwój chorób stawów, serca, płuc, cukrzycy, a nawet nowotworów. Nadwaga może również prowadzić do chorób wątroby i skrócenia czasu życia psa.

Warto zaznaczyć, że nadwaga u psa nie jest odwracalna i może prowadzić do trwałych zmian w organizmie zwierzęcia. Dlatego tak ważne jest zapobieganie nadwadze i utrzymywanie psa w prawidłwej wadze.

Jak zapobiegać nadwadze u psa

Zbilansowana dieta

Odpowiednie żywienie jest kluczowe dla utrzymania psa w zdrowej wadze. Ważne jest, aby wybrać karmę o odpowiedniej gęstości energetycznej, dostosowaną do potrzeb naszego psa. Dobrze zbilansowana dieta powinna zawierać odpowiednią ilość białka, tłuszczu, węglowodanów, witamin i minerałów.

Należy pamiętać, że smakołyki również mają wpływ na wagę psa, dlatego należy ograniczać ich liczbę i wybierać zdrowe przekąski o niskiej zawartości kalorii. A w przypadku podania dużej liczby przysmaków należy zmniejszyć rację jedzenia, w danym dniu. Jednak należy pamiętać! że przysmaki nie zastąpią karmy! I zmiana karmy na przysmaki nie jest zdrowa dla psa.

Ograniczenie ilości jedzenia

Ważne jest, aby nie przekarmiać psa. Dawkę karmy należy dostosować do potrzeb energetycznych zwierzęcia, uwzględniając jego wiek, poziom aktywności i stan zdrowia. Jeśli podajemy psu dodatkowe jedzenie, należy zmniejszyć ilość karmy suchej, aby uniknąć nadmiaru kalorii.

Regularna aktywność fizyczna

Regularna aktywność fizyczna jest niezbędna dla utrzymania psa w dobrej kondycji. Długie spacery, bieganie, zabawa z frisbee czy agility to doskonałe sposoby na spalenie nadmiaru energii i utrzymanie psa w zdrowej wadze. Należy dostosować intensywność i czas aktywności do możliwości psa, uwzględniając jego rasę, wiek i stan zdrowia. I pamiętać, że po aktywności, pies musi otrzymać spacer wyciszający! A intensywne zabawy fizyczne nie powinny trwać zbyt długo (nie mówię tu o noseworking'u).

Regularne wizyty u weterynarza

Regularne wizyty u weterynarza są ważne dla monitorowania wagi i zdrowia psa. Weterynarz może ocenić kondycję zwierzęcia, doradzić w zakresie diety i aktywności fizycznej oraz przeprowadzić niezbędne badania diagnostyczne w przypadku podejrzenia innych chorób związanych z nadwagą.

Pamiętajmy, że utrzymanie psa w zdrowej wadze to klucz do jego dobrego samopoczucia i długiego, zdrowego życia.

Na zdjęciu Pestunia, po jej zabraniu ze schroniska, poza nadwagą miała ona też problemy związane z mięśniami nóg. Pestunia nadal szuka domku.