Czarna lista - jedzenie ludzkie

Czego nie może jeść pies? Niebezpieczne produkty dla psów

Pies towarzyszy nam w życiu, jest naszym najlepszym przyjacielem i członkiem rodziny. Jednak, jako opiekunowie, musimy pamiętać, że nie wszystko, co spożywamy my, jest bezpieczne dla naszego czworonoga. Istnieje wiele produktów, które są toksyczne dla psów i mogą powodować poważne problemy zdrowotne, a nawet śmierć. Dlatego ważne jest, aby znać listę zakazanych produktów i unikać ich podawania naszemu psu. W tym artykule przedstawimy 10 niebezpiecznych produktów dla psa, których należy unikać.

Czekolada

Czekolada jest jednym z najbardziej znanych produktów, które są toksyczne dla psów. Zawiera substancję zwaną teobrominą, która może być śmiertelna dla naszego pupila. Teobromina jest trująca dla układu nerwowego, nerek, wątroby i trzustki psa. Nawet niewielka ilość czekolady może spowodować poważne problemy zdrowotne u psa, takie jak zaburzenia rytmu serca, wymioty, drgawki i śpiączka. Dlatego ważne jest, aby całkowicie wyeliminować czekoladę z diety naszego psa.

Alkohol

Alkohol jest silnym trucizną dla psów i może powodować poważne uszkodzenia układu nerwowego, wątroby i nerek. Nawet niewielka ilość alkoholu może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak nudności, wymioty, zaburzenia równowagi, a w skrajnych przypadkach nawet śpiączka i śmierć. Dlatego ważne jest, aby trzymać alkohol z dala od psa i nie podawać mu żadnych potraw lub napojów zawierających alkohol.

Rodzynki i winogrona

Rodzynki i winogrona są również niebezpieczne dla psów. Chociaż nie wiadomo dokładnie, jakie substancje w nich zawarte są toksyczne dla psów, wiadomo, że nawet niewielka ilość tych owoców może powodować poważne problemy zdrowotne. Spożycie rodzynków i winogron może prowadzić do wymiotów, biegunki, utraty apetytu, a w niektórych przypadkach nawet do ostrej niewydolności nerek. Dlatego ważne jest, aby trzymać te owoce z dala od psa i nie podawać mu ich w żadnej postaci.

Cebula, czosnek, szczypiorek

Cebula, czosnek i szczypiorek są często stosowane jako przyprawy w naszych potrawach, ale są one szkodliwe dla psów. Zawierają one substancje, które niszczą czerwone krwinki psa, powodując niedokrwistość. Spożycie cebuli, czosnku lub szczypiorku może prowadzić do objawów takich jak osłabienie, wymioty, biegunka, trudności w oddychaniu i utrata apetytu. Dlatego ważne jest, aby unikać podawania tych warzyw naszemu psu.

Awokado

Awokado jest owocem, który jest toksyczny dla psów, zwłaszcza w skórce i pestce. Zawiera substancję o nazwie persin, która może powodować poważne problemy zdrowotne u psa. Spożycie awokado może prowadzić do wymiotów, biegunki, trudności w oddychaniu i utraty apetytu. Dlatego ważne jest, aby całkowicie wyeliminować awokado z diety naszego psa i nie podawać mu żadnych potraw zawierających ten owoc.

Kofeina

Kofeina jest silnym stymulantem układu nerwowego i może być toksyczna dla psów. Spożycie kofeiny może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak nadpobudliwość, drgawki, wymioty, biegunka, problemy z sercem i w skrajnych przypadkach nawet śpiączka i śmierć. Dlatego ważne jest, aby trzymać kawę, herbatę, napoje energetyczne i inne produkty zawierające kofeinę z dala od psa.

Pestki owoców - brzoskwinie, morele, jabłka i wiśnie

Pestki owoców, takie jak brzoskwinie, morele, jabłka i wiśnie, zawierają cyjanek, który jest toksyczny dla psów. Spożycie tych pestek może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak problemy z układem trawiennym, uszkodzenie wątroby, drgawki i w skrajnych przypadkach nawet śpiączka i śmierć. Dlatego ważne jest, aby usuwać pestki z owoców przed podaniem ich psu.

Ksylitol

Ksylitol, sztuczny słodzik stosowany w wielu produktach spożywczych, jest toksyczny dla psów. Spożycie ksylitolu może prowadzić do hipoglikemii, czyli niskiego poziomu cukru we krwi, u psa. Objawy zatrucia ksylitolem obejmują wymioty, utratę apetytu, utratę równowagi, drgawki i w skrajnych przypadkach nawet śpiączkę i śmierć. Dlatego ważne jest, aby trzymać produkty zawierające ksylitol z dala od psa.

Orzechy macadamia

Orzechy macadamia są toksyczne dla psów i mogą powodować poważne problemy zdrowotne. Spożycie tych orzechów może prowadzić do wymiotów, biegunki, utraty apetytu, osłabienia, drgawek i w skrajnych przypadkach nawet zapaści. Dlatego ważne jest, aby trzymać orzechy macadamia z dala od psa i nie podawać mu ich w żadnej postaci.

Kości

Całe kości, a przede wszystkim ich końcówki mogą być niebezpieczne dla psów. Mogą łamać się, powodując zadławienie, lub skaleczać przewód pokarmowy psa. Dlatego ważne jest, aby nie podawać psu kości, zarówno surowych, jak i gotowanych. Podobnie wygląda sytuacja z kośćmi prasowanymi - psiak może zadławić się jej końcówką.

Na zdjeciu Kora, podopieczna Krasnali; szuka domku - a o niej [tu]