01 listopada 2023

Badanie krwi u psa

Badanie krwi u psa: Dlaczego jest ważne?

Badanie krwi u psa to niezwykle istotny element diagnostyki weterynaryjnej. Pozwala ono na ocenę stanu zdrowia pupila, wykrycie chorób oraz monitorowanie postępu leczenia. Warto regularnie przeprowadzać badania krwi u psa, zarówno w celach profilaktycznych, jak i w przypadku wystąpienia niepokojących objawów.

Dlaczego należy wykonywać badania krwi u psa?

Badanie krwi u psa pozwala na uzyskanie wielu cennych informacji na temat stanu zdrowia zwierzęcia. Parametry krwi pozwalają na ocenę funkcjonowania ważnych narządów, takich jak wątroba, nerki czy tarczyca. Wyniki badań mogą wskazywać na obecność infekcji, stan zapalny, zaburzenia hormonalne, anemię, a nawet nowotwory. Regularne badania krwi u psa pozwalają wykryć problemy zdrowotne na wczesnym etapie, co zwiększa szanse na skuteczne leczenie. My zalecamy, jeśli nie ma do tego wskazań zdrowotnych (objawów) by realizować badanie krwi tzw. "geriatryczne" - jest ono jednym z szerszych pakietów badań; dodatkowo i przy okazji tego badania, należy badać też tarczycę.

Szczególnie ważne jest regularne przeprowadzanie badań krwi u starszych psów oraz u zwierząt o predyspozycjach genetycznych do pewnych schorzeń. W przypadku psów młodych i zdrowych zaleca się wykonywanie badań co roku. Natomiast u starszych psów, zwłaszcza powyżej 7. roku życia, badania krwi powinny być przeprowadzane co sześć miesięcy.

Jak przygotować psa do badania krwi?

Przygotowanie psa do badania krwi jest istotne, aby zagwarantować mu komfort i minimalizować stres związany z zabiegiem. Przede wszystkim należy umówić wizytę u weterynarza z wyprzedzeniem, aby uniknąć nagłego stresu związanego z zabiegiem. Przed badaniem, warto ograniczyć aktywność fizyczną psa, aby uniknąć wpływu intensywnego wysiłku na wyniki badań.

W dniu badania krwi, pies powinien być na czczo przez około 12 godzin. Warto również pamiętać o umyciu i odkażeniu miejsca, z którego zostanie pobrana krew. Jeśli twój pies jest nerwowy lub boi się wizyt u weterynarza, możesz skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu zastosowania środków uspokajających. Podczas samego badania krwi, ważne jest zachowanie spokoju i wsparcie dla pupila. Po zabiegu, warto nagrodzić psa za współpracę, na przykład smakołykiem czy głaskaniem.

Pamiętaj, że interpretacja wyników powinna być przeprowadzona przez lekarza weterynarii, który dobierze odpowiednie dalsze badania i leczenie w przypadku nieprawidłowych wyników (szczególnie jest to ważne, gdyż lek. wet. patrzy na wszystkie wyniki i stan wizualny psiaka, a także jego ewentualne problemy; sami interpretując możemy się "zafiksować". Z drugiej strony należy pamiętać, że jeśli objawy psiaka i kierunek leczenia budzi w nas wątpliwości, należy zasięgnąć drugiej porady). Regularne badania krwi u psa to inwestycja w jego zdrowie i dobre samopoczucie.

Na zdjęciu Malwa i Jeżynka. Malwa nadal szuka domku; więcej [tu]